WHO (Svjetska zdravstvena organizacija): trebalo bi udvostručiti te preporučene količine
Izvor: Kuki News, 1. travnja 2014.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučila je 1990. godine da dnevno treba jesti 5 obroka voća i povrća (obrok je oko 80 g, dakle ukupno 400 g dnevno): rezultati novijih studija pokazuju da bi te preporučene količine trebalo udvostručiti. Uz to, potvrđeno je da je povrće 4 puta zdravije od voća.
Rezultati studije Sveučilišnog koledža u Londonu (UCL), koja je trajala 12 godina, obuhvatila je 65,000 stanovnika Velike Britanije 2001. godine, izvijestio je Telegraph.
Znanstvenici su otkrili da ljudi koji barem 7 puta dnevno jedu voće i povrće imaju 42% manju vjerojatnost od prijevremene smrti, u odnosu na ljude koji jedu manje od jednog obroka dnevno.
Uz to, smrtnost je smanjena prema sljedećim postotcima: za one koji su dnevno jeli 5 do 7 obroka voća i povrća smanjena je za 36%, za one koji su jeli 3 do 5 obroka smanjena je za 29%, a samo 14% je manja za one koji su jeli 1 do 3 obroka dnevno.
Osobe koje su jele barem 7 obroka dnevno imale su smanjenu stopu smrtnosti od raka za 25% i smanjenu stopu smrtnosti od srčano-žilnih bolesti za 31%. Stručnjaci kažu: “Što više voća i povrća jedete, to je prevencija više učinkovita”, te dodaju: “Sedam obroka nije dostatno, najoptimalnije je ako jedete 10 obroka dnevno.” Preporuku WHO od 5 obroka dnevno treba najmanje udvostručiti.
Dr. Oyinlola Oyebode, koja je vodila tu studiju, preporučuje da se jede više voća i povrća, bez obzira na to koliko ste jeli do sada. Iz rezultata je očito da bi za povećanu uporabu voća i povrća bila potrebna i podrška vlade. “Za mnoge u društvu zaista bi bilo izazovno uvesti poruku o voću i povrću 7 puta dnevno”, rekao je dr. Naveed Sattar sa Sveučilišta u Glasgowu. “Svaku takvu promjenu treba podržati izravnim vladinim akcijama, da bi se promijenila i poboljšala opskrba te omogućila raspoloživost zdravije hrane (u ovom slučaju voća i povrća), možda i zakonski: porezima na slatkiše.”